מה מחייב החוק לגבי מוסדות פרטיים בנוגע להנגשה לעיוורים

17/01/2017

חברת בטיחותי משווקת מוצרי הנגשה לאנשים עם מוגבלויות במטרה לשמור על הבטחון האישי שלהם ולהקל עליהם בחיי היומיום.

חברת בטיחותי משווקת מוצרי הנגשה לעיוורים ואנשים עם מוגבלויות בכלל במטרה לשמור על הבטחון האישי שלהם ולהקל עליהם בחיי היומיום. את המוסדות ניתן להתקין הן במוסדות ציבוריים והן במוסדות פרטיים. המאמר הבא בא להסביר מה מחייב החוק לגבי הנגשה לעיוורים במוסדות פרטיים.

 

ראשית כל חשוב לזכור כי לכל אדם באשר הוא יש את הזכות לחיות בכבוד, נוחות, עצמאות וכמובן בשוויון מלא. אנשים הסובלים ממוגבלות כזו או אחרת הינם בני אדם ולכן מגיעה להם אותה זכות כמו לשאר האנשים, לחיות חיים נוחים, בטוחים ונורמליים. זו הסיבה שהחוק קובע הנגשה ל-18% מהאכולוסייה בישראל אלו עם מוגבלות פיזית, לקות ראייה, לקות שמיעה, לקות נפשית ושכלית. על פי הסטטיסטיקה כמעט בכל משפחה שישית במדינת ישראל יש אדם עם מובלות.

 

אז מה החוק אומר לגבי הנגשה לעיוורים ואנשים עם מוגבלויות?

תקנות הנגישות השונות מתבססות על חוק שוויון לאנשים עם מוגבלות שחוקק בישראל. על פי החוק תוקנו תקנות נגישות שאומרות מה בעצם צריך לבצע מבחינה של הסדרי נגישות למוגבלים. נגישות לבניין חדש, נגישות לבניינים קיימים, נגישות לפארקים ועוד.

 

קיים חוק נגישות ספציפי שבא להסביר לגבי אמצעי נגישות עבור ציבור כבדי ראייה ועיוורים. החוק אומר כי בכל בניין ציבורי או פרטי במרחב הציבורי חייבת להיות הנגשה לעיוורים ולכבדי ראייה שכאמור תכבד אותם כאנשים, תקל עליהם ותאפשר להם להיות שווים ככל האזרחים.

 

בין השאר אלו הם המוסדות שחייבים להיות מונגשים: בניינים למגורים, מכללות, בתי ספר ואוניברסיטאות, כל מבנה ציבורי כמו בית כנסת, בית מעצר, בית סוהר, מקווה טהרה, בתי אבות, אבית חולים, קופות חולים ועוד.

 

איך מנגישים את המוסדות הללו?

למעשה חוק הנגישות מציין בפרטי פרטים ויורד לרזולציות כך שאפשר להבין בדיוק איזה אמצעי נגישות מתאים לכל מקום ואיפה מתקינים אותו. משטחי אזהרה, פסים באמצעותם ניתן לסמן מדרגות, פסים נגד החלקה במדרגות,
פסי הולכות שיוצרים מאין מסלול שמאפשר הליכה רצופה אלו ועוד מנגישים את החלל עבור האדם שזקוק לאותם כלים שיסייעו לו ללכת בבטחה ובחופשיות מבלי להיות תלוי באדם אחר

 

חברת בטיחותי מספקת לכל אותם מוסדות מגוון של מוצרי הנגשה לעיוורים או אנשים עם מוגבלויות שונות, כמו כפתורי אזהרה, משטחי סימון ועוד