נגישות לעסקים

למעשה, כאשר מדברים על "חוק נגישות לעסקים" מתכוונים בעיקר לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, ולתוספות שנוספו אליו לאורך השנים. כמו כן, מתכוונים אל תקנות, תקנים והוראות הנוגעים בנושא של נגישות לעסקים, המשתנים בהתאם לסוג העסק, אופיו, השירות שהוא מעניק, סוג המבנה בו הוא שוכן ועוד. יחד עם זאת, עם כל ההבדלים לגבי נגישות לעסקים, תמיד קיימת חשיבות לעמוד בהוראות החוק וזאת לאור מספר סיבות מרכזיות שאותן נפרט במאמר זה.

חוק נגישות לעסקים – מדוע חשוב לעמוד בהוראותיו

אבל לפני כן, נציין כי מבחינת חוק נגישות לעסקים, משמעותה שלנגישות היא שכל אדם באשר הוא יוכל להגיע אל המקום, לנוע ולהתמצא בו, להשתמשבשירותיו וליהנות בהם, להשתמש במתקנים, לקבל מידע במסגרת המקום או שירות הקשורלכך, להשתתף בפעילויות ובתוכניות שמקיים המקום – וכל זאת בצורה בטיחותית, עצמאית,מכובדת ושוויונית. חשוב להדגיש כי תקנות ההנגשה הספציפיות אמנם משתנות בין עסקיםשונים, אולם באופן כללי הן תופסות לכלל המגזרים. בין היתר, חייבים בהנגשה עסקיםבתחומי הבילוי והפנאי, מסעדות ובתי קפה, תחנות דלק, תחנות מוניות, בידור, ביטוח,בתי מלון ובתי הארחה, בתי קולנוע, מכוני יופי, קליקות רפואיות ועוד הרשימה ארוכה.

חשיבות העמידה בהוראות החוק

אם כן, קיימות מספר סיבות שבגללן יש לבצע נגישות לעסק בהתאםלהוראות החוק. הראשונה שבהן היא כמובן האנושית – מוסרית. יש לזכור כי בישראל חייםכיום יותר ממיליון וחצי בני אדם שיש להם צרכי נגישות מיוחדים. אנשים אלו מעונייניםליהנות משירותיהם של עסקים כמו כל אחד אחר, בין אם הלקות שלהם היא קשורה לניוד,לשמיעה, לראיה וכן הלאה. אין ספק כי הכללת של בעלי המוגבלויות והנכויות כחלקאינטגראלי בחברה הישראלית היא משימה לאומית חשובה, ותקנות נגישות לעסקים מטפלותבכך.

שנית, בעלי עסקים צריכים לזכור כי מדובר באוכלוסיה נרחבת.למעשה, הנתונים מראים כי אחד מכל חמישה אנשים בישראל הוא בעל מוגבלות כזו או אחרת,ועבור רבים מאנשים אלו יש חשיבות גדולה להיות העסק נגיש – שאם לא כן לא יוכלולהשתמש בשירותיו, או יעדיפו לבחור בעסק מתחרה. במילים אחרו, נגישות לעסק היא דרךלשמור ואף להגדיל את קהל הלקוחות ואת שביעות רצונם. יתר על כן, עמידה בתקנותהנגישות משדרת לכלל הלקוחות כי מדובר בעסק בעל תפיסה חברתית, דבר התורם למוניטיןשלו.

שלישית, על פי חוק, החל משנת 2014 כל עסק חדש המעוניין לקבלרישיון, וכל עסק קיים המעוניין לחדש את רישיונו, ממילא נדרשים לעמוד בתקנותהנגישות. נושא זה נאכף על ידי הרשות המקומית, הנעזרת במידת הצורך בחוות דעת שלמורשה נגישות שהעסק שוכר את שירותיו. על חוות הדעת להתייחס למגוון התקנות התופסותלגבי העסק, והיא תיבדק כמובן על ידי מורשה נגישות של הרשות המקומית. בין היתר,הליך זה חל על עסקים שבהם יש קבלת קהל ו/או ניתנים שירותים לציבור, למשל חניונים,חנויות, מסעדות, בתי קפה ומרכזי קניות, וכן בתי מלאכה, מפעלים ומקומות נוספים שאליהםמגיעים לקוחות. במילים אחרות, מי שאינו עומד בתקנות נגישות לעסקים עלול למצואשהרשות המקומית איננה מאשרת את רישיונו.

רביעית, עסק שאינו מבצע את ההנגשות הנדרשות עלול למצוא אתעצמו בפני סנקציות כספיות ופליליות. כך לדוגמא, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויותעשויה להוציא כנגדו צו המחייב בביצוע התאמות נגישות. אי עמידה בצו זה עלולה לגרורקנסות כבדים, ההולכים ותופחים מדי יום. כמו כן, כנגד העסק עלולות להיות מוגשותתביעות אזרחיות בסכומים בלתי מבוטלים, ואף עלול להיפתח הליך פלילי שיוביל להפסקתפעילות בעסק ו/או להטלת קנסות כבדים.

לפרטים נוספים על נגישות לעסקים, לקבלת הכוונה מקצועית,ולמידע על מוצרינגישות, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת בטיחותי בטלפון 03-7749951.

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן