איך תבדקו אם מותקנים אמצעי בטיחות בגני ילדים?

15/03/2017

אף הורה לא רוצה לשלוח את ילדו לגן בידיעה שאחר הצהריים הוא יחזור חבול או פצוע בין אם על ידי ילד אחר, בין אם כתוצאה ממשחק או בין אם כתוצאה מחוסר תשומת לב של הגננת או הסייעת.

רבות נכתב ונאמר על רמת הבטיחות בגני הילדים השאלה היא איך אנחנו ההורים יכולים לבדוק אם מותקנים אמצעי בטיחות בגן ילדים
?

קצת רקע

כל הוראות הבטיחות בגני הילדים נכתבו בחוזר מנכ״ל משרד החינוך בשיתוף מלא עם ממונה בטיחות ארצי. בכדי שגן ילדים כזה או אחר יקבל אישור בטיחות מטעם משרד החינוך הוא חייב לעבור ייעוץ שמתבצע על ידי יועץ בטיחות מוסמך בגני ילדים ובמוסדות חינוך בכל רחבי הארץ. נושא הבטיחות הינו מורכב מאינספור תחומים הקשורים לשהייה של הילדים בגן, הנה כמה מהם

לפני שבודקים אמצעי בטיחות

קיימים כמה דברים בסיסיים שכדאי לשים עליהם את הדעת. הדבר הראשון והבולט ביותר שאמור להיחשף לעיניכם הבוגרות הם חומרי ניקוי. כל חומרי הניקוי בגני ילדים חייבים להיות מאוחסנים בארון נפרד ונעול שאינו נמצא בהישג ידיהם של הילדים. בנוסף, אסור שהחומרים יבואו במגע עם המזון או יאוחסנו יחד עם המזון ועליהם להיות מאוחסנים במקום שאינו מעודד נפילה או שפיכה.

מתקנים למשחקים

ברחבי הגן ניתן להתקין מתקנים קבועים דוגמת ארגז חול, מכשירים המשמשים לפעילות גופנית, מגלשות, סולמות ומתקנים ניידים כמו למשל אוהלים, פאזלים, כלי משחק ועוד. ניתן גם לתחזק פינת חי קבועה בה בעלי חיים כמו דגים, אוגרים וארנבים בפיקוח וטרינרי.

יחד עם זאת, כל הריהוט בגן החל מכיסאות, דרך שולחנות ועד ספות ישיבה חייבים לעמוד בהתאם לתקנים ENV 1729-1 ו- 1729-2 אשר אומצו על ידי מכון התקנים בישראל. בנוסף יש להקפיד כי פינות הריהוט הינן מעוגלות.

ומה לגבי אמצעי בטיחות נלווים?

מוצרי בטיחות בגני ילדים דוגמת מגני אצבעות המותקנים על הדלתות עצמן המאושרים גם הם על ידי מכון התקנים בישראל, מוצרים למניעת החלקה כמו שטיחים או מדבקות, מוצרי בטיחות לחלונות כמו למשל מגביל פתיחת חלון או בולם טריקה לחלון, מאטים ומעצורי דלתות אלו הם מוצרים שניתן לראות אותם באופן די ברור. לכן במידה ואותם מוצרים אינם מותקנים בגן הילדים של ילדכם, תוכלו להעלות את הנושא בישיבת הועד הקרובה ולבקש מהגננת להתקין את המוצרים הללו בגן במטרה להעלות את רמת הבטיחות בגן, למנוע תפיסה של אצבעות הידיים ולמנוע החלקה

על בטיחות בבית ספר