האם הגן שלך עומד בתקנות הבטיחות בגני ילדים?

14/06/2017

בתור מנהלים של גן, אתם למעשה אחראים לשלומם של הילדים השוהים בתוכו. זהו תפקיד חשוב מאין כמותו, וההורים השולחים את ילדיהם לגן שלכם- מפקידים בידיכם את ה"אוצרות" שלהם וסומכים עליכם שתשמרו עליהם מכל משמר. במקביל לבחירת גננת איכותית וסייעות חרוצות ומכילות, עליהם לדאוג כי הגן יעמוד בתקנות הבטיחות וכי המבנה עצמו- לא יסכן את הילדים השוהים בתוכו באף דרך. ניתן לעשות זאת על ידי הפיכת הגן לבטיחותי, ודאגה לכך שהוא יעמוד בתקנות הבטיחות בגני ילדים.

מהן הסכנות הפוטנציאליות במבנה של גן?

גן ילדים מטבעו הוא מקום עמוס וצפוף מאוד. גם כאשר בגן מתחנכים מספר ילדים מועט ביחס לגודל המקום, עדיין יש לזכור כי זהו מבנה המכיל ריהוט רב, משחקים כמו פאזלים, בובות וכדורים, חדרים שונים בעלי פוטנציאל לתאונות כמו מטבח ושירותים ובקיצור- ילד בהחלט עלול להיפצע, גם בגן:

1.      רצפת הגן עלולה להפוך לחלקה במיוחד כאשר נשפכים עליה מים- דבר נפוץ בגנים.

2.      מדרגות היוצאות ממבנה הגן אל החצר- פוטנציאל להחלקה.

3.      משטחים שנשטפו על מנת לנקות אחרי ארוחות- עלולים אף הם להפוך לחלקים ובעייתיים במיוחד.

4.      פינות חדות של קירות ורהיטים, עלולות לגרום לפציעת ילדים.

הילדים השוהים בגן צריכים להרגיש הכי בנוח שאפשר בתוכו, ולקיים בתוכו פעילות שוטפת נעימה וכיפית המאפשרת לילד להתפתח, תוך שהוא קופץ, רוקד ומשתובב כפי שילד נורמטיבי עושה.

מהן תקנות הבטיחות בגני ילדים וכיצד ניתן לעמוד בהן?

תקנות הבטיחות בגני ילדים מטרתן להציב סטנדרט עבור גנים, ולגרום למנהלי הגנים להשתמש בכל האמצעים על מנת להקטין למינימום את מספר התאונות המתרחשות בין כתלי הגן. הדרכים לעמוד בתקנות הללו הן שימוש באביזרי בטיחות ייעודיים שימנעו תאונות במקומות "מועדים לפורענות", למשל:

1.      התקנת פס למניעת החלקה בקצה כל מדרגה.

2.      שימוש בחומר לרצפות ובאמבטיה בגן, אם יש, המגביר את החיכוך ועשוי למנוע החלקה גם במקומות רטובים.

3.      התקנת מגן פינות לפינות חדות.

       עוד באותו נושא:

       העמידה בסטנדרטים אותם קובעות התקנות, משמעה הפיכת הגן לבטוח- אתם כמנהלים יכולים להיות שקטים ורגועים, וכך גם הוריהם של הילדים.