ביצוע סקר בטיחות - עושים רק אצל הטובים ביותר - בטיחותי

19/09/2017

עם העובדות אי אפשר להתווכח: קרוב למחצית מתאונות הבטיחות המתרחשות בחיינו, מתקיימות דווקא מחוץ לדלת ביתנו, בעיקר בשטחי מוסדות החינוך של ילדינו, במבני התעשייה והמסחר בו אנו שוהים במסגרת עבודתנו או בזמן הפנוי שלנו.

כשחוסר ידע, שאננות וחיסכון כלכלי הם האויבים, ביצוע סקר בטיחות על ידי חברות מקצועיות הם הדרך להשיב מלחמה. מה הם אותם סקרים? כיצד הם מתבצעים הלכה למעשה? כיצד הם תורמים להפחתה במספר התאונות והנפגעים? כל הפרטים מיד.

אנשים רבים נוטים לצאת מנקודת הנחה שסביבתם וסביבת הילדים שלהם בטוחה. אלא שהמציאות טופחת פעם אחר פעם על ראשנו. אם תשוטטו לתומכם בין חצרות בתי ספר הסמוכים למקום מגוריכם, לבטח יבחינו עיניכם בנעשה בבירור: מתקני משחק מסוכנים, גדרות המהוות סכנה של ממש, מפגעי בטיחות בחצר ובפנים בית הספר, שולחנות, כיסאות וציוד שבור בחדרי הכיתות ועוד שלל תופעות שעלולות לגרום לפציעת ילדכם. במבני התעשייה והמסחר המצב לא הרבה יותר טוב. בדיוק במקום הזה נכנסים סקרי הבטיחות. תפקידם לוודא עמידה בכל תקני הבטיחות הקיימים בישראל, תיקון מהיר של הליקויים הקיימים ושמירה על התקנים לאורך זמן. הניסיון בשטח מדבר בעד עצמו – במקומות בהם התקיים סקר בטיחות שכזה, ההקפדה על תקינות בטיחותית נותרה זמן רב לאחר ביצוע סקר בטיחות בפועל.

ביצוע סקר בטיחות אינו נועד "לתפוס" עברייני בטיחות ולהענישם. הדרך הנכונה היא לימוד, הפנמת חשיבות העניין ויצירת מודעות וערנות תמידיים. לא כל מנהל בית הספר יודע מה התקן הנכון לגדר מפרידה ולא כל בעלת פעוטון יודעת להבחין בין מתקן משחקים בטיחותי לכזה שאינו. סקרי הבטיחות מתקיימים בתיאום מראש ובסיומם מתקיימת ישיבת סיכום בה מוצגים הליקויים שהתגלו, המוצרים / הדרך לתקנם והסברים נוספים שעשויים להציל חיי אדם. אחרי ביצוע סקר בטיחות שכזה, השינוי מתרחש באופן מיידי ונשמר לאורך זמן.

עוד על: מבדקי בטיחות במוסדות חינוך

חברות המספקות שירות ביצוע סקר בטיחות מציעות, לרוב, מגוון רחב של מוצרי בטיחות נפלאים, אשר יכולים לחולל מהפכה של ממש בכל הקשור לניהול הסיכונים הבטיחותיים בחצר בית הספר, שטח העבודה וכו'. החל ממעצורי דלתות, דרך פסים למניעת החלקה ועד מוצרי חיפוי עמודים ופינות. החברות גם מספקות שירותי ייעוץ והתקנה.

בנוסף לסקרי הבטיחות, נבדק, במקרים רבים, כל נושא ההנגשה לאנשים עם מוגבלויות כאלו ואחרות. כיום קיימים תקנים מסודרים בנושא זה, אך רבים טרם מיישמים אותם בפועל. הסקרים נועדו להבהיר תקנות ולוודא עמידה בהן. ושוב, מוצרי הנגשה שונים מצויים בקטלוג חברות הסקר והבדיקה.

ביצוע סקר בטיחות – זה החיים של כולנו.