ביצוע סקר נגישות - הצטרפו למהפכה - מבדק נגישות

16/11/2017

המודעות הולכת וגוברת לנגישות לא רק לאנשים עם מוגבלויות שנולדו כך, אלא גם בעקבות החשיפה הגדולה במדיה החברתית לאנשים שמצטרפים למעגל הנכים ומבקשים יחס שווה כמו כולם.

נגישות למבני ציבור ולמבנים פרטיים היא דרישה בסיסית וטבעית, וכל מי שחושב על פתיחת מקום כזה לצרכים שונים חייב גם לפי חוק לדאוג לכך. זה נוסף על העובדה שזה אנושי, מכובד ומתבקש לחשוב על אנשים שיש להם קשיים להגיע ממקום למקום כמו כולם. בדיוק לשם כך נועדו סקרי נגישות, כדי לוודא עד כמה מותאם מבנה מסוים לאנשים עם מוגבלויות ומה יש לתקן כדי לעשותו נגיש להם. הנגישות מותאמת לא רק לאנשים עם מוגבלות פיזית אלא גם לכאלה שיש להם מוגבלות מוחית ונפשית, ולהם הבניינים המובנים לרובנו אינם כה מובנים מאליהם.

 

סקר נגישות הוא חלק מהמעורבות החברתית

ביצוע סקר נגישות / מבדק נגישות מתרחש בהתאם לרמת המעורבות החברתית שחשים באותו ארגון שמזמין אותו ולכן גם היקפו כולל את רמת הנגישות המקסימלית שיכולה להיות בו. זה יכול להיות ליקוי מאוד משמעותי כמו פתחי כניסה קטנים מכדי שכיסאות גלגלים יעברו בהם, וזה יכול להגיע למצב של היעדר ידיות אחיזה שמקילות על אנשים עם קשיי הליכה במעלה המדרגות. אנשי המקצוע שמקיימים את סקרי הנגישות מוסמכים לכך על ידי משרד התמ"ת ומקבלים את כל הידע שנחוץ להם כדי לבדוק את המבנים בהכשרה ייעודית.

 

מה עושים בסקרי הנגישות?

·       ביצוע סקר נגישות בודק את מצב התשתיות והמבנים מהיסוד ועד הגג, ובוחן את רמת ההתאמה הפיזית של המבנה בשירותיו השונים לצרכים של בעלי מוגבלויות.

·         הליקויים מתועדים ומצולמים כדי לנתח אותם ולקבוע את התיקונים שלהם בצורה המיטבית.

·         אם לא מדובר בליקויים שקל לתקן, מגישים הצעה לשיפור תכנית הבנייה ושיפוים מסוימים כדי לשפר נגישות.

·         המצב האידיאלי הוא לתכנן נגישות כבר בזמן תכנון הבנייה אולם אם זה לא הסתייע לפחות מנסים לתקן כמה שיותר כדי להבטיח נגישות מלאה גם ברמת התשתית. משום כך יש להגדיר מראש את מטרת סקר הנגישות ואת היקף הסמכות שניתנת לעורכי הסקר בבדיקה עצמה.

·         הסקר עצמו אוסף נתונים מקיפים ככל האפשר מהמבנה ומסביבתו גם לפי תפקיד הארגון והגוף הציבורי ומטרתם. בודקים את מאפייני המבנה ואת יכולת התנועה בו, ומשקללים את כל הנתונים.

נושאים שנבדקים בסקר הנגישות:

·         המתחם עצמו שמתחיל בגישה למקום, מגרש החניה והקרבה לבניין.

·         התחבורה הציבורית הנוחה גם לנכים.

·         שימוש בשבילים וכבישים במתחם ובמבנה ועד כמה נוח להתנהל בהם.

·         כניסה נוחה לבניין גם מבחינת גודל הדלתות וגם בקיום רמפות ולא רק מדרגות.

·         שירותים ציבוריים – חדרים גדולים, מאחזי יד נוחים, מתקני שטיפה.

·         כיתות ומשדדים – עד כמה הם מותאמים לכניסת נכים עם או בלי כיסאות גלגלים. הישיבה בכיסאות והלוח שכבדי ראייה יוכלו לראות.

·         אוכל ושתייה – מטבחים ודוכני מזון נגישים וקלים להפעלה.

·         מתקנים מיוחדים לכבדי ראייה, כבדי שמיעה, בעלי מוגבלות פיזית.

      כל אלה נבדקים עם ביצוע סקר נגישות וכדאי לבצע זאת בהקדם.


מבדקים נוספים של בטיחותי: