מהן הגבשושיות ומדוע הן חשובות כל כך לשמירה על הבטיחות

17/04/2018

גבשושיות העשויות מחומרים שונים הממוקמות בכניסה למבנים או בסמוך למדרגות מיועדות לאזהרה. זהו למעשה פס ההאטה המיועד להולכי הרגל האמורים לנקוט משנה זהירות ולשים לב לתנאי השטח.

מטרת גבשושיות נגישות להתריע לאדם על הגעה לגרם מדרגות או לחילופין למדרגה אחת רחבה כך שהאנשים או הילדים ישימו לב, יפקחו עיניים ולא יפלו חלילה. התקנת גבשושיות אזהרה נעשית בבתי ספר, בגני ילדים, במבני ציבור כמו בתי מלון, מבנים תעשייתיים ועוד.

חומרי הגלם עבור משטחי גבשושיות נגישות

המשטחים מיוצרים מכמה חומרים כמו גבשושיות נירוסטה, אלומיניום בגוונים שונים ובצבע טבעי פוליאוריתן בצבעים שונים ועוד. כל אחד מהמשטחים הללו מכיל כמות נכבדה של כפתורים המותקנים זה לצד זה באופן מדויק וכך יוצרים משטח נרחב שכולו מורכב מגבשושיות, שמטרתו לעצור את העוברים והשבים ולמנוע את נפילתם. אפשר להתקין גבשושיות על משטחי יסוד רבים כמו משטחי בטון, שיש, גרנוליט וחומרים נוספים על פי הצורך.

מעבר למשטחי הגבשושיות מחוץ למבנים, קיימים משטחים גם על המדרכות בסמוך לרמזורים המתריעים בפני הציבור ובעיקר בפני העיוורים וכבדי הראייה על כך שהם הגיעו לצומת מרומזר ועליהם להמתין לאור הירוק המיועד בפרקי זמן קצובים להולכי הרגל . כדי לוודא שכבדי הראייה חוצים את הכביש במועד שלהם, האור הירוק ברמזור מלווה גם ברעש במיוחד עבורם.

מטרת התקנת הגבשושיות

גם בתוך מבנים שונים מתקינים שטיחי גבשושיות כדי שזה יקל על ההתמצאות של העיוורים וכבדי הראייה במרחב. שטיח הגבשושיות מקל מאד על העיוורים וכך הם מצליחים להגיע למחוז חפצם.

התקנת שטיחי גבשושיות דורשת דיוק מרבי מכל כיווני ההתקנה של המשטח כדי ליצור אחידות במיקומם של הכפתורים הרבים. מתקיני הגבשושיות נעזרים בפלס כדי לבצע התקנה מושלמת. בנוסף לכך הם משתמשים בחומרי גלם ובדבקים עמידים במיוחד כדי שהמשטחים לא יפגמו, יישברו או ייחתכו ואנשים עלולים להיתקל בהם. המטרה היא שהשטיחים יתנו את המענה הנחוץ לאורך שנים רבות.

יועץ נגישות

ההחלטה היכן להציב את שטיחי הגבשושיות ומה יהיה גודלם והרכבם נתונה להחלטתו של יועץ הנגישות. בכל מבנה חדש שוכרים את שירותיו של יועץ זה והוא זה שמכין את התכניות המתאימות וקובע את המיקומים הנכונים ביותר.

תו תקן ישראלי

כל הכפתורים והמשטחים מיוצרים בשיטות ובגדלים על פי תו התקן הישראלי. כל משטח או כפתור בגדלים חריגים אינן עומדים בתקן ולא יאושרו על ידי יועץ הנגישות.

חברת בטיחותי מייצרת ומתקינה משטחי גבשושיות ושטיחי גבשושיות במבנים ציבוריים ברחבי הארץ. החברה מקפידה על עבודה מקצועית ואחראית ביותר ולכן מעסיקה עובדים מיומנים שזו התמחותם. גבשושיות נירוסטה וגבשושיות פוליאוריתן הם משטחים נדרשים כמעט בכל מיקום כמו בתי ספר מתנ"סים, ואולמות שונים המאפשרים לעיוורים ולכבדי הראייה, הליכה ללא עזרה. .

קראו עוד על: